Linki
Gorąco polecam
Instytut Ludwiga von Misesa – www.mises.pl
PAFERE – Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego
Koniecznie zapoznaj się z Chestertonem:
http://gkchesterton.pl
http://chesterton.fidelitas.pl/
Polecam też Podziemna TV, gdzie możesz się dowiedzieć wielu mądrości, wytłumaczonych przystępnie.
Namawiam do tego, byś przeznaczył choćby małą kwotę miesięcznie na finansowanie tego dobrego dzieła, całkowicie wolnorynkowego.
Blogi moich przyjaciół:
Jacek Gniadek – werbista wolnorynkowiec
Kamil Cebulski – miłujący wolność przedsiębiorca
Grzegorz Świderski – analityk wolności
Księgarnie, które polecam:
www.tolle.pl
http://www.fijor.com/
Organizacje przedsiębiorców:
Towarzystwo Biznesowe
Wolni Przedsiębiorcy
http://msp-24.pl/portal_polskich_przedsiebiorcow/
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Firmy Rodzinne
Duszpasterstwo TALENT
Literatura:
Książki nie są teorią.
Książki to rozmowa z ich autorami.
Niektórzy ludzie przeżyli coś, czym chcą się podzielić.
Niektórzy ludzie zdobyli wiedzę, którą się chcą podzielić.
Niektórzy ludzie mają przemyślenia, którymi chcą się podzielić.
Ja od dzieciństwa czytam książki. Książki są moimi przyjaciółmi, właściwie to nie książki są moimi przyjaciółmi, a ci, którzy je napisali.
Z niektórymi autorami rozmawiam nawet wtedy, gdy ci nie żyją od setek lat.BTW: dowiedziałem się, że książka może być przewodnikiem duchowym, jeśli tak, to miałem najlepszych przewodników duchowych, jakich mógłbym znaleźć.
W mojej biblioteczce znajdziesz książki mało popularne. Często wcale nie znane.
Do niektórych pozycji dotarłem szukając, po latach. Niektóre odnajdywałem jak perły, warte tyle złota, ile ważą.
Wielu z wymienionych przeze mnie autorów „wykształceni” ludzie określają jako „oszołomów”. Jeśli oni są oszołomami, to ja też jestem oszołomem. JA CHCĘ BYĆ TAKIM OSZOŁOMEM!
Jak mam być „normalny”, to nie będę żyć wcale. Życie „normalnego” człowieka oznacza poddanie się prądowi, a jak wiadomo, tylko martwe ryby płyną z prądem.Zacznijmy od najprostszych, jeśli chcesz, napisz do mnie, polecę Ci więcej:
„Kto zabrał mój ser” – Spencer Johnson
Mała książeczka, czasem sprzedawana jako audiobook, można ją odsłuchać w godzinę, może półtorej.
Pokazuje, że szczęście w jakiejkolwiek postaci zależy od postawy, jaką przyjmiemy w odniesieniu do zmian.
Książeczka pokazuje podstawowe postawy, jakie pozwalają nie tylko zmiany przetrwać, ale je zaakceptować i zacząć nimi żyć.
Dział według MMB: uporządkowanie myślenia.
„Ja, ołówek” – Leonard E. Read
Jedna z najmniejszych książek, jakie możesz przeczytać. A jednocześnie może ci pomóc odkryć cuda.
Dosłownie, nie w przenośni nawet. Jeśli jesteś wierzącą osobą, to zobaczysz, że cuda są wokoło, my tylko nie chcemy ich widzieć.
Wiele przedmiotów, jakimi posługujesz się codziennie, to cuda. Dlaczego? Sam przeczytaj.
Dział według MMB: uporządkowanie myślenia.
„Ekonomia w jednej lekcji” – Henry Hazlitt
Do dziś nikt nie napisał tak poważnej pozycji ekonomicznej tak prostym językiem. Sytuacje, jakie znasz z gazet i telewizji nie będą już rozumiane przez ciebie tak samo jak dotąd.
UWAGA! Możesz zacząć myśleć i będziesz stracony dla „europejskiej kultury” !
Ostatnio Instytut Ludwiga von Misesa wznowił wydanie tej książki. Nie znam ani jednej osoby, która nie byłaby wstrząśnięta po jej przeczytaniu.
Dział według MMB: podstawy podstaw ekonomii
John Perkins – „Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty”
Pokazuje, jak w praktyce działa „ekonomia” keynesowska, jak okrada i rabuje biednych. Pokazuje też podstawy na których stoi nowy socjalizm, nazywany tu „korporacjokracją”, że stoi na podstępie, kradzieży i wykorzystywaniu słabych, a odmawiających „współpracy” po prostu się zabija.
Gene Sharp – „Od dyktatury do demokracji”
Demokracja jest narzędziem prowadzącym do dyktatury, choć autor nie wydaje się zdawać sobie sprawę z tego procesu. Może, gdyby to sobie uświadomił, zatytułował by książkę „Od przemocy do wolności”? Niemniej jest to jedyna pozycja jaką znalazłem, omawiająca praktyczne działania, jakie mogą podjąć pokojowo ludzie, by zwiększyć swój zakres wpływu na własne życie.
Chris Lowney – „Heroiczne przywództwo”
Czyli historia jednej z najstarszych firm świata – Towarzystwa Jezusowego. Uczciwy opis historii Towarzystwa, ukierunkowany na metody zarządzania, a przede wszystkim na osobiste przywództwo, odkryte setki lat przed Coveyem przez Ignacego Loyolę.
Helmut Schoeck – „Zawiść. Źródło agresji, destrukcji i biedy”
Poza Misesem jedyny autor omawiający źródło socjalizmu – zawiść. Autor pokazuje, że jedyną drogą wyjścia z biedy do rozwoju jest wyplenienie objawiania zawiści na poziomie zawistnika i obawy przed zawiścią z poziomu człowieka „wychodzącego przed szereg”.
Ayn Rand – „Atlas zbuntowany”
Ayn Rand to zagubiona kobieta, która szuka miłości. Ale jej postacie pokazują tak wspaniale modele wrogów wolności i przedsiębiorczości, że trudno znaleźć lepszy sposób na pokazanie zawistników, grabieżców, i „obrońców sprawiedliwości społecznej”. Postacie pozytywne wypadają nie tak realistycznie, brakuje tu chrześcijańskiego podejścia, które pokazałoby bardziej realne kierunki. Niemniej książka obowiązkowa i świetnie się czyta, fabuła jest przy tym bardzo ciekawa, a książka wciąga jak adkurzacz.
Jakub Woziński – „A priori sprawiedliwości”
Świetne studium pokazujące, że bez państwa słowa takie jak prawo, sprawiedliwość i sąd nie tracą swojego znaczenia praktycznego.
Jakub Woziński – „Historia pisana pieniądzem”
Obrazoburcza historia Polski widziana okiem sprawiedliwego człowieka.
Hans Hermann Hoppe – „Demokracja bóg, który zawiódł”
Hans Hermann Hoppe – „Ekonomia i etyka własności prywatnej”
Hoppe pokazuje w swoich książkach, że bogowie współczesnej propagandy: demokracja, sprawiedliwość społeczna, liberalizm w rozumieniu „socjalizm” itp. prowadzą do decywilizacji, kryzysu narodów i ostatecznej katastrofy społecznej. Pokazuje też, na jak kruchych podstawach stoją współczesne organizacje rządowe, wymagające ciągłego poparcia i legitymizacji, bez których po prostu przestaną istnieć.
Ks. Henryk Jackowski T.J. – „O Socyalizmie Uwagi dla Socyalistów i Katolików”
Perełka z XIX w. Dostępna w archiwach kościelnych w PDF za drobną opłatą. Głęboka i wykonana z katolickich pozycji analiza i krytyka myśli i działań socjalistycznych, cały czas aktualna nawet w świecie XXI w., gdy socjalizm ukrywa sie pod innymi nazwami.
Henry Gardy Weaver – „O głównej przyczynie rozwoju ludzkości”
Książka stawia świat leminga – socjalisty na nogach. Socjalizm jest pokazany, jako najstarszy ustrój świata, od setek tysięcy lat broniący się przed upadkiem. Dopiero od kilku tysięcy lat, począwszy od Abrahama, powstaje koncepcja wolności, przebijająca się z trudem do świadomości i zrozumienia. Weaver pokazuje piękny świat wolności w ujęciu historycznym.